Kuidas valida veepudelit

Kas tead, et ühe aasta ühekordsete veepudelite tootmiseks kulub 17 miljonit barrelit naftat. Selle kogusega võiks sõita 1,3 miljonit autot aasta otsa. Või, et pudelivesi on sadu kordi kallim kui kraanivesi. Rääkimata plastiku mõjust meie endi tervisele. Pole kahtlust, taaskasutatav joogipudel on kindlasti hea, tervise- ja keskonnasõbralik valik.


BPA- ja BPS-vaba plastikpudel

PBA-vaba joogipudel tundub hea mõte. Pudel on pehme, kerge ja sportides lihtne kasutada. Kuid Isegi kui pudelil on märgis "BPA-vaba" ei tähenda, et ta oleks küsitavatest ainetest prii. Täna kasutatakse plastpudelites BPA asemel BPSi ja muid lisaaineid. Need lekivad väikestes kogustes joogipudelis olevasse vette ja sealt organismi.

Kuna plastik sisaldab palju lisaained, siis tekib paras keemiline kompott. Tõestatud on, et plastik sisaldab hormonaal- ja sisesekretsioonisüsteemi (hõlmab kõiki elundeid, näärmeid ja rakke, mis eritavad verre hormoone ) kahjustavaid kemikaale. Lisaks on plastik poorne - mõnus kasvukoht bakteritele. Tasub kaaluda, kas kasutada plastist veepudelit ja üldse plastikut.

Nii plastiku tootmine, kui kasutamine on oluline reostaja. Mida vähem plastikut kasutada, seda vähem satub keskkonda ka plasttoodete mikrotükikesi, mis lõhuvad meie endi ja kõige elava tervist ja keskkonda.

Klaasist veepudel

Inimene on valmistanud klaasi juba üle 5000 aasta ja kasutanud klaasnõusid vähemalt 2000 aastat. Klaas on puhas materjal ega erita midagi toksilist, vastupidiselt plastikule. Samuti on klaasi pind lihtsalt puhastatav ja ei kogu baktereid.

Klaasi miinuseks on kerge purunemine. Säilib loodusesse tuhandeid aastaid ja teeb pahandust lõikavate kildudega. Paksemast klaasist pudel on kaasaskantavaks veepudeliks liialt raske.

Klaas materjalina on väga keskkonnasõbralik. Vii kindlasti kasutatud klaaspudel ja taara kogumispunkti, sest klaasi tootmine kildudest on palju energiasäästlikum ning temast on võimalik valmistada korduvalt uusi nõusid, ilma et kvaliteet kannataks. 

Metallist joogipudel

Vastupidiselt plastikule ja klaasile on metallist joogipudel väga pika elueaga. Ta ei purune ega saa kergelt viga.

Kui oled valiku langetanud metallist pudeli kasuks, siis peaks järgmise sammuna otsustama alumiiniumist ja roostevabast terasest pudeli vahel. Pealtnäha on nad sarnased, kuid omadustelt väga erinevad.


  • Alumiiniumist joogipudelid

Alumiiniumi suur eelis on kergus ja tugevus. Need omadused muudavad alumiiniumpudeli mugavaks kaaslaseks. Kuid alumiiniumil on üks suur puudus. Temast võib lekkida alumiiniumi. Tavatingimustes alumiiniumi leke pudelist joogivette väidetavalt ei ületa lubatud piiri. Nii peetakse alumiiniumpudelit ohutuks. Kui aga lisada joogiveele näiteks sidrunit muutub alumiiniumist jooginõu tervisele kahjulikuks. Hape reageerib alumiiniumiga. Selle tõttu ei soovitata kokkupuutes söögiga kasutada ka fooliumi.

Et vältida alumiiniumi leket joogivette, kaetakse alumiiniumpudel enamasti seest epoksüvaigu kihiga, mis üldjuhul sisaldab kardetud BPAd. Nii võib juhtuda, et alumiinimpudel osutub BPAd sisaldavaks ning pudelis seisnud vesi võib võrreldes plastpudeliga  sisaldada  BPAd mitmekordses koguses.

Eriti toksiliseks muutub joogivesi kui täidad pudeli sooja veega.

Epoksüvaigu kihiga pudeli tunned ära kollaka värvuse või kileja pinna järgi pudeli sisepinnal. Kahjuks on epoksüvaigu kiht meile tuttav ka konservide ja plekist joogipurkide sisepinnalt, kus ta ei pruugi olla kuldne, vaid tihti hoopis valge või läbipaistev. (Väldi konserve.) Nii, et ainult värvi põhjal on raske lõplikku otsust langetada. Kui kaalud siiski alumiiniumpudeli ostu, uuri eelnevalt, et leiaksid BPA vaba brändi.

Kindlam tee ja soovitus on valida, kas klaas või roostevaba teraspudel.

  • Roostevabast terasest joogipudel

Joogipudeliks sobib roostevaba teras #304 või 18/8, ehk sööginõudeks mõeldud roostevaba teras, milles on 18% kroomi ja 8% niklit. Materjal on 100% taaskasutatav ja igati keskkonnasõbralik.

Roostevabast terasest joogipudel on põrutuskindel, tugev ja teadaolevalt tervisele kahjutu. Temast ei leki organismile toksilisi aineid. Samuti ei lisata terasest joogipudelile BPAd sisaldavat ega muud sisekihti.

Roostevabast terasest joogipudelis olevasse vette võib lisada sidrunit või muud haput ning jook ei muutu mürgiseks nagu juhtub alumiiniumist pudelis.

Roostevabast terasest veepudeli miinus on plastikust ja alumiinumist kõrgem hind. Samutil võib roostevabast terasest pudel anda mõnikord veele metallise maitse. Väidetavalt saab metalli maitse eemaldada, pestes pudelit söögisoodaga.

Ka pudeli korgi sisepind peaks olema metallist, et vältida kokkupuudet plastikuga, eriti kui soovid pudelis hoida sooja vett. Kuigi autot juhtides või sportides on mugavam kasutada plastikust kõrskorki.

Joogipudel võiks olla laia suuga, et pudelit oleks võimalik korralikult seest pesta. Taaskasutatav joogipudel võib kiiresti muutuda bakterite või isegi hallituse kogumiks. Kindlasti pese pudelit ja korki peale igat kasutamist ja jäta pudel lahtiselt kuivama järgmise kasutuskorrani.

  • Roostevabast terasest termo-joogipudel

Terasest joogipudelit valides peaksid tegema veel ühe valiku - kas tavaline pudel või topeltseinaga termopudel, mis hoiab tunde vee temperatuuri sooja või külmana. Näiteks jättes pudeli külma veega kuuma autosse, on see ka aja möödudes endiselt jahe. Kui armastad juua sooja vett, siis on termopudel hea lahendus.


Kokkuvõtteks

Artikli autorist Kamille Saabrest:

Olen kunstnik Kamille Saabre.

Tihti teen asjade ostul valikuid ilu alusel, kuid tervise ja keskkonnasõbralikkusega ma järelandmisi teha ei taha.

Minu pojengimaaliga naiselik roostevabast terasest termo-joogipudel, kannab kõiki eelnimetatud häid omadusi. Pudelil on kaasas kaks korki. Nii üleni metallist kork kui ka plastikust kõrskork.

Kui väldid plastikut, hoiad tervist, hoolid ümbritsevast ja hindad ilu, siis peaks see pudel sulle sobima. Klikka all oleval nupul.

KLIKKA JA TUTVU PUDELIGAEelmine
Väga vajalikud köögiviljad
Järgmine
Erinevad pulbrid ja segud kui toidukorra asendajad

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: