TSÖLIAAKIA

Teksti koostas Kätlin Talumaa – toitumisnõustaja ja tervisenõustaja toitumise alal, Eesti Tsöliaakia Seltsi liige

Tsöliaakia
ehk gluteenenteropaatia on järjest sagenev haigus, mis võib avalduda igas eas. See on pärilik ja krooniline koekahjustusega autoimmuunhaigus, mille korral nisus, rukkis ja odras sisalduvate valkude (gluteenide) poolt vallandatavad reaktsioonid põhjustavad peensoole limaskesta hattude kahjustuse. Hattude kaudu imenduvad organismi olulised toitained– valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalained. Seega õigeaegselt diagnoosimata ja ravimata tsöliaakiahaige organismis esineb toitainete puudus, mis omakorda toob kaasa mitmesuguseid tsöliaakiaga kaasnevaid haigusi: aneemia, osteoporoos, hammaste kahjustused, haavandid suus, kesknärvisüsteemi-ja liigeseprobleemid, väsimus jms. Õige dieediga peensoole limaskesta hatud paranevad ja toitainete imendumine taastub.

Olulisemad tsöliaakiale viitavad sümptomid on krooniline või periooditi esinev kõhulahtisus, kõhuvalu, kõhukinnisus, kõhupuhitus, kõhnumine ja/või kasvupeetus, iiveldus, ravile allumatu rauavaegusaneemia, herpetiformne dermatiit, varajane menopaus jne. Õigel ajal avastatud tsöliaakia puhul ja ranget gluteenivaba dieeti pidama hakates on inimestel väiksem oht tüsistusteks. Tsöliaakiat esineb 10-20%-l tsöliaakiahaigete esimese astme sugulastest (vanemad, õed, vennad, lapsed). Samuti võib esineda tsöliaakia koos teiste päriliku eelsoodumustega haigustega: 1. tüübi diabeedi; autoimmuunse türeoidiidi (kilpnäärme põletiku); Downi, Turneri ja Williamsi sündroomiga jne. Kokku on leitud 100 haigust, millega tsöliaakia koos esineb.

Mida nooremas eas tsöliaakia avaldub, seda tüüpilisemad on haiguse sümptomid. Mida vanemas eas, seda ebatüüpilisemad või varjatud on sümptomid. Üle pooltel haigetel esineb varjatud „haigusvorm“, mis tõttu tsöliaakia võib jääda õigeaegselt diagnoosimata aastateks. Peensoole hattude pikaajaline kahjustus võib aga kaasa tuua pahaloomuliste kasvajate tekke. Diagnoosimata haiguse korral ei teki muutused mitte ainult peensooles, vaid ka teistes olulistes organites nagu nt. ajus, maksas, pankreases jm.

Tsöliaakia kahtluse korral tuleb esmalt pöörduda perearsti poole, kes haigusele viitavate vereanalüüsi tulemuste korral suunab patsiendi gastroenteroloogi konsultatsioonile/ lisauuringutele. Diagnoosi kinnitamiseks on vajalik peensoole biopsia tegemine. Kui biopsia tõendab peensoole hattude kahjustust, siis saab tsöliaakia diagnoos kinnitatud. Kui peensool on kahjustamata, siis tsöliaakiat diagnoosida ei saa. Tuleb jätkata gluteeni sisaldava toidu söömist ning teha kordusuuringud. Enne tsöliaakia diagnoosi saamist ei tohi alustada gluteenivaba dieedi pidamisega, sest see takistab diagnoosimist. 

Tsöliaakiahaige ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba dieet! Juba väike kogus gluteeni põhjustab muutusi tsöliaakiahaige peensoole limaskestas. Seetõttu on tsöliaatikul rangest gluteenivabast dieedist kinnipidamine ülioluline. Tsöliaakiahaige menüü ei tohi sisaldada nisu, rukist, otra ega nende teravilja sisaldusega tooteid ega teisi ristsaastunud teravilju. Lubatud teraviljade jahu, manna, tärklise, helveste, tangude ja kruupide puhul tuleb eelistada gluteenivaba märgistusega (gluteenivaba kaubamärk, pakendil kiri „gluteenivaba“) tooteid, et vältida tootmise käigus tekkinud ristsaastumist. Müügi on Provena kaubamärki kandev gluteenivaba kaer. Osad tsöliaakiahaiged on tundlikud ka selle suhtes.

Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehel on ära toodud tsöliaakiahaigele lubatud ja keelatud toiduainete ja tootegruppide nimekirjad.

Gluteenivaba kaubamärgi tunneb ära läbikriipsutatud viljapea järgi. 

See aitab tagada ohutuse gluteenivaba menüüd vajavate inimeste tervisele.

Allikas: Eesti Tsöliaakia Selts www.tsoliaakia.ee


Eelmine
Eesti esimene Toitumisteraapia Keskus 
Järgmine
Ajule ei ole vaja suhkrut

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: